Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Klub dôchodcov Pruské

Projekt Polnočná omša - KD v Bratislave

Dňa 20. 12. 2015 sa členovia Klubu dôchodcov zúčastnili divadelného predstavenia v Bratislave. V novej budove SND, v Štúdiu SND si pozreli nové spracovanie divadelnej hry Petra Karvaša Polnočná omša. Klub dôchodcov je občianske združenie, ktoré zastrešuje aktivity dôchodcov z viacerých obcí v regióne, pričom Klub má viac ako 100 aktívnych členov. 
Tento zájazd bol mimoriadne zaradený do programu Klubu dôchodcov ako projekt: Polnočná omša – KD v Bratislave, teda návšteva Klubu dôchodcov v Bratislave.
Dôchodci pricestovali do Bratislavy tesne pred obedom. Najskôr si prezreli pamiatky Bratislavy, neskôr navštívili vianočné trhy na Hlavnom, Františkánskom a Hviezdoslavovom námestí. Večer o 19:00 hod. sa zhromaždili v novej budove Slovenského národného divadla (SND), aby si pozreli spomínané predstavenie.
Jeho autor patrí medzi najvýznamnejších slovenských dramatikov minulého storočia v týchto medzivojnových rokoch ako dramaturg na Novej scéne Národného divadla.  Dej tejto hry sa odohráva na Štedrý deň v roku 1944. Manželia Kubišovci tvoria veľmi nenápadnú rodinu, ktorá žije bežný život týchto dní. Príliš sa neangažujú, dodržiavajú tradície a zvyky. Zaujímavé sú životné cesty jednotlivých členov rodiny: najmladší syn je členom partizánskej skupiny, starší sa dal ku gardistom, dcéra arizuje židovské majetky. A tak sa počas vianočných sviatkov pri štedrovečernom stole stretávajú s nacistom, svojou nádejnou nevestou, ktorá parí ku komunistom. Vojna však prináša rôzne úskalia, situácia je neistá, mení sa zo dňa na deň, je zrejmé, že rodina bude musieť jedného zo svojich členov „obetovať“. Vzniká tu otázka, z čoho sa budú spovedať na polnočnej omši.
V hlavných úlohách sa predstavili známi herci Emil Horváth a Richard Stanke, z mladších hercov zase Milan Ondrík, Dano Heriban a Dominika Kavaschová. Po skončení predstavenia sa autobusom presunuli domov do Pruského. Zájazdu sa zúčastnilo 45 členov Klubu dôchodcov Pruské. Pomoc pri zabezpečení sprievodu po Bratislave a zakúpenie lístkov do divadla zabezpečilo pre členov klubu občianske združenie Mikroregión Zdroje Bielych Karpát.
Aj toto podujatie bolo ďalším, ktoré rozšírilo rôznorodú paletu aktivít nášho klubu, kde okrem kultúrno – spoločenských podujatí navštevujeme a organizujeme rôzne rekondičné, rehabilitačné a športové aktivity, aby sme si dokázali nielen spestriť jeseň života, ale aj zlepšiť  jeho kvalitu po všetkých stránkach.

Emília Machalová, Klub dôchodcov Pruské

 

erb samosprávneho kraja

 

Uvedený projekt sa uskutočnil s finančnou podporou Trenčianskeho samosprávneho kraja.


 

Za obsah zodpovedá
Obec Pruské

dnes je: 20.7.2019

meniny má: Iľja, Eliáš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka