Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

O KOZE - komplexnej výsadbe zelene v obci

Realizácia projektu

Primárnym cieľom realizácie projektu bola úprava a výsadba 5 lokalít v obci Pruské v zmysle spracovaného komplexného projektu. Sekundárnym cieľom bolo  utužovanie komunitárnych väzieb na princípe dobrovoľníckych aktivít  v spolupráci so zložkami a školami v obci. Všetky práce boli vykonané dobrovoľníckymi aktivitami mládeže a seniorov, s ktorými opakovane v tomto smere obec spolupracuje.
Terciárnym cieľom bola edukácia o cenných lokálnych  biotopoch v okolí a snaha o pestovanie kladného prístupu k životnému prostrediu s víziou trvalej udržateľnosti projektu.

 

Po vykonaní verejného obstarávania v mesiaci jún 2014 bola podpísaná zmluva s vybraným dodávateľom a v septembri boli dodané semená byliniek, letničiek, krov, polokrov, cibuľovín, drevín a záhradnícky materiál. Následne obec Pruské v spolupráci so Strednou odbornou školou, znevýhodnenými uchádzačmi o zamestnanie   a dobrovoľníkmi začala realizovať výsadbu cibuľovín, polokrov, drevín a trvaliek -  I. etapa výsadby. V súvislosti s pokročilým vegetačným obdobím  roku 2014  prebehne druhá etapa výsadby – bylinková záhradka a výsadba letničiek  v jarných mesiacoch roku 2015 v závislosti od počasia. Na druhej etape výsadby sa budú podieľať žiaci základnej školy, študenti  strednej odbornej školy, dobrovoľníci z radov seniorov ako aj znevýhodnení uchádzači o zamestnanie.

                                                                                                                                       

Projektom sa vytvorili podmienky na zlepšenie a skrášlenie životného prostredia, revitalizáciu verejných priestranstiev obce, zachovanie identity vidieckej krajiny, s cieľom trvalého zvýšenia štandardu života obyvateľov Pruského a udržateľnosti rozvoja vidieka v súlade so  strednodobým plánom rozvoja obce. „Zazelenaním“ priestorov sa dosiahol rozvoj environmentálneho myslenia a prístupu v myslení občanov vo väzbe na vizáž obce.  Vznikol tak priestor využiteľný žiakmi Základnej školy pre účely environmentálnej výchovy (tvorba a udržiavanie životného prostredia, ochrana drevín a rastlín) občanmi a návštevníkmi regiónu.    


logo Environmentalny fondlogo program obnovy dediny

 

Projekt: „O KOZE – o Komplexnej Obnove Zelene v Exteriéri v Pruskom“ bol zrealizovaný vďaka podpore SAŹP prostredníctvom Programu obnovy dediny.

 


 

Za obsah zodpovedá
Obec Pruské

dnes je: 22.5.2019

meniny má: Júlia, Juliana

webygroup
ÚvodÚvodná stránka