Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Projekty iných v obci

o.z. Pre prírodu - Projekt Mikroregióny pre Prírodu

Územie okresov Trenčín, Nové Mesto nad Váhom a priľahlých pohorí ponúka mnoho historických a prírodných zaujímavostí. Nielen miestnych obyvateľov, ale aj návštevníkov tohoto regiónu zaujímajú tunajšie hrady, bralá Vršatca, Krasín či masív Veľkej Javoriny a Inovca. V úzadí obdivu týchto atraktívnych lokalít žiaľ ostávajú tunajšie chránené územia, pričom mnohé z nich nám závidia odborníci nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Predovšetkým lúčne rezervácie s mnohopočetnými populáciami desiatok druhov vzácnych rastlín a živočíchov sú spiacou „Šípkovou Ruženkou“, ktorá čaká na prebudenie a využitie pri zvyšovaní povedomia o osobitosti a atraktivity nášho regiónu. Tak ako múry hradu v rozprávke aj mnohé z týchto vzácnych lokalít zarastajú krovím či burinnou vegetáciou.


O ich záchranu a zatraktívnenie sa snaží Občianske združenie Pre Prírodu. Vďaka nadácii Ekopolis a finančnému príspevku z Finančného mechanizmu EHP, Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky realizujeme v súčasnosti projekt Mikroregióny pre Prírodu, v rámci ktorého je pripravených viacero aktivít v 8 mikroregiónoch situovaných v oblasti Bielch Karpát a stredného Považia, medzi nimi aj v mikroregióne, ktorého súčasťou je aj vaša obec. Aktivity, ktoré pripravujeme sú venované jednak Vám, obyvateľom obce a mikroregiónu, jednak prírode a najmä jej najvzácnejším lokalitám. Konkrétne to znamená, že vaše deti sa budú môcť v miestnych školách oboznámiť s pozoruhodnosťami tunajšej prírody (v rámci projektu 25 dní venovaných prednáškam), vytvoríme a poskytneme Vám informačný buletin o vzácnych lokalitách vášho mikroregiónu (konkretizované pre každý mikroregión, teda 8 verzií), zorganizujeme niekoľko exkurzií do chránených území regiónu.
 

Osobitnú pozornosť venujeme už viac ako 10 rokov praktickej starostlivosti (kosenie, odstraňovanie krovia) o významné prírodné územia. Tieto skúsenosti chceme využiť aj v tomto projekte, preto máme naplánovaných mnoho víkendových brigád a týždňových pracovných ochranárskych táborov s účelom zabezpečiť dobrý stav chránených lokalít. Celkovo chceme realizovať práce na 70 – 80 vzácnych lokalitách (medzi nimi sú viaceré aj vo vašom mikroregióne). Budeme radi ak pri týchto akciách vo vašom mikroregióne alebo obci pocítime vašu podporu. A nemusí to byť len podpora finančná či materiálna. Rovnako dôležitá je aj vaša podpora emočná a úplne najradšej budeme, ak sa osobne zúčastníte našich akcií. Pretože naša činnosť je nielen pre Prírodu a pre jej vzácne časti, ale aj pre váš mikroregión, pre vašu obec, pre vás.

 

Mgr. Matúš Ďurček – O.z.Pre Prírodu
 


 

Za obsah zodpovedá
Obec Pruské

dnes je: 21.2.2019

meniny má: Eleonóra

webygroup
ÚvodÚvodná stránka