Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Turisticko informačné centrum

Projekt vybudovania Turisticko – informačného centra v Pruskom vychádza z existujúcich lokálnych potrieb, ktoré vyplývajú z historických súvislostí a polohy obce v oblasti Bielych Karpát. Najstaršia písomná zmienka o obci pochádza z roku 1221 o čom svedčí základný kameňv pôvodného kostola, ktorý bol objavený pri stavebných prácach súvisiacich s dostavaním barokového farského kostola sv. Petra a Pavla. Prvá listinná písomná zmienka o obci Terra Pruska, dnešné Pruské, pochádza až z roku 1244. Obec patrila pod panstvo Vršatec, ktorého majitelia sa často menili. Obec je známa svojim renesančným kaštieľom zo 16. stor., františkánskym kostolom sv. Juraja z toho istého obdobia, anglickým parkom a farskou záhradou, v ktorej sa nachádzajú tri unikátne exemláre 700 rokov starých stromov Tisu obyčajného, ktoré sú chránenou kultúrnou pamiatkou. V krypte františkánskeho kostola je pochovaný Hugolín Gavlovič, slovenský literát, pôvodom z Czarneho Dunajca v Poľsku, ktorý takmer 40 rokov žil a pôsobil v Pruskom. Výročie jeho úmrtia je zapísané v kalendári UNESCO. Ďalším významným motivačným prvkom boli aj krásne prírodné scenérie Bielych Karpát a zaujímavosti v okolí obce – známe Vršatské bradlá so zrúcaninami hradu Vršatec, Lednické bradlá, Červenokamenské bralo, vrch Chmeľová a množstvo turistických chodníkov a cyklotrás, ktoré spájajú susedné regióny.

Vedenie obce zriadiť turisticko – informačné centrum v Pruskom podnietila aj skutočnosť, že takáto služba v širšom okolí poskytovaná nie je. Centrum vznikne rekonštrukciou a stavebnými úpravami budovy zdravotného strediska, kde okrem turisticko – informačného centra budú širokej verejnosti sprístupnené i ďalšie priestory ako výstavná sieň, prezentačná miestnosť a pod. Centrum bude systematicky ponúkať informačné a sprievodcovské služby pre turistov, propagačné materiály, suveníry, resp. turistickú literatúru.
Výsledky projektu umožnia rozšírenie spolupráce i s ďalšími zahraničnými partnermi, ktorým by bola daná možnosť vystavovať a prezentovať svoju históriu a kultúru. Projekt následne vytvorí podmienky k organizovaniu pravidelných informačných seminárov, prednášok, odborných expozícií partnerov a rôznych kultúrnych a športových akcií medzi česko – slovenskými partnermi.
Partnerom na projekte je družobné mesto Valašské Klobouky. Projekt je financovaný z európskych fondov v rámci programu Interreg III.A, cezhraničná spolupráca Slovenská republika – Česká republika.


 

Za obsah zodpovedá
Obec Pruské

dnes je: 21.1.2019

meniny má: Vincent

webygroup
ÚvodÚvodná stránka